Młoda Polska – podróż zaczarowaną dorożką

Wykonawcy:
Katarzyna Wiwer – sopran
Marek Szlezer – fortepian

Młoda Polska, czas przełomu wieków, to również czas przełomów w sztuce – literaturze, malarstwie, muzyce. Nowe idee, odrzucenie mieszczańskiego i „filisterskiego” stylu życia oraz zakurzonych konwenansów, kryzys wartości, ekstrawagancja. To wtedy w Krakowie powstał Zielony Balonik, działał Stanisław Wyspiański, a także diaboliczny Przybyszewski, odkrywano urok Zakopanego i piękno Tatr. Nowe prądy w sztuce przyniosły ze sobą owoce, które do dziś zachwycają swym nieodpartym czarem. Program koncertowy przygotowany przez Katarzynę Wiwer i Marka Szlezera zabierze słuchaczy w sam środek tego niezwykłego świata. Muzyka zainspirowana poezją Kazimierza Przerwy-Tetmajera, czy Lucjana Rydla, krąg przyjaciół Stanisława Wyspiańskiego, kompozytorzy znani, jak Karol Szymanowski, czy Władysław Żeleński, ale też niesłusznie zapomniani, jak Bolesław Raczyński, Jadwiga Sarnecka, Bolesław Wertheim, czy Jerzy Gablenz byli częścią tego niezwykle kolorowego, szalonego świata który przybliżymy Państwu podczas tego koncertu.

Kto zaśpiewa słowikowi?

Wykonawcy:

Katarzyna Wiwer – sopran

Irena Czubek-Davidson – harfa

Śpiew słowika, kojarzący się z majem, zapachem bzu i księżycową nocą, od zawsze zachwycał artystów – a szczególnie muzyków i poetów. Jego niepowtarzalna pieśń rozlega się nocą i współgra z ludzkim sercem – jego rozterkami, marzeniami i nadziejami. Taką atmosferę posiada koncert przygotowany przez znakomite krakowskie artystki: Katarzynę Wiwer oraz i Irenę Czubek-Davidson. Tytuł koncertu zaczerpnięty został z jednej z pieśni, w której pada pytanie: kto zaśpiewa słowikowi, gdy ten zakończy już swoją pieśń i zaśnie w promieniach słońca? W programie znalazły się utwory , których motywem przewodnim jest śpiew słowika. Rozpoczniemy od inwokacji do ptaków i do słowika, pobiegamy trochę po polach i gajach, aż do zapadnięcia nocy. A wtedy będziemy towarzyszyć słowikowi, który wtóruje kochankom, sam kocha róży pąk, ale śpiewał też nocą przy stajence betlejemskiej,  pooddychamy atmosferą dusznej nocy Ameryki południowej oraz oczywiście wraz ze słowikiem zaśpiewamy serenadę pod okienkiem panienki. A kiedy wstanie świt i słowik zapadnie w sen, będziemy biegać po porannej rosie, wdychać zapach bzu i śpiewać słowikowi, który śpi w blasku słońca.

Straszliwe strzały Amora

Katarzyna Wiwer – sopran

Henryk Kasperczak – lutnia

Amor i jego straszliwa broń, to odwieczny temat pieśni i poezji, a jego strzały, które ranią czasem lekko, czasem bardzo głęboko, a szczególnie ostre stają się z nadejściem wiosny. Koncert pod tytułem „Straszliwe strzały Amora” składa się z pieśni z XVI i XVII wieku z, a także polskiej barokowej poezji miłosnej. Zapraszamy w podróż do krainy, gdzie nietrudno stać się ofiarą Amora, bo jego strzały padają gęsto. W programie pojawią się utwory kompozytorów takich, jak:  Giulio Caccini, Bartolomeo Tromboncino, Gilles Durant de la Bergerie, a także anonimowe pieśni polskie z XVII wieku. Czytaj dalej