Pieśń o ziemi

Zakopane 2018 Sanecki, Ola

Aleksandra Szwejkowska-Belica – skrzypce
Katarzyna Wiwer – sopran
Cezary Sanecki/Michał Rot – fortepian

„Pieśń o ziemi” to program koncertowy zainspirowany płytą z polską muzyką skrzypcową pod tym samym tytułem, nagraną przez skrzypaczkę – Aleksandrę Szwejkowską-Belicę wraz z wybitnymi pianistami Cezarym Saneckim i Michałem Rotem. Na płycie zarejestrowane zostały dzieła na skrzypce i fortepian polskich kompozytorów XX wieku: Pieśń kurpiowska Karola Szymanowskiego, Witraż, Taniec mazowiecki oraz Taniec słowiański Grażyny Bacewicz, Suita polska Szymona Laksa, Taniec polski z baletu Pieśń o ziemi Romana Palestra, Plejady oraz Oberek Romualda Twardowskiego oraz Trzy miniatury Juliusza Łuciuka.
Są to utwory mało znane lub zupełnie zapomniane, częściowo odnalezione w Archiwum Kompozytorów Polskich, w większości nigdy nie nagrywane, a niektóre z nich nie zostały również wydane w formie nutowej. To piękne dzieła, bardzo ciepło przyjmowane zarówno przez muzyków, wytrawnych melomanów, jak i publiczność nieobeznaną na co dzień z muzyką klasyczną. Kompozycje te prezentowane były m.in. podczas Festiwalu im. Karola Szymanowskiego w Atmie w Zakopanem, Festiwalu Muzyka nad Zdrojami w Szczawnicy, Festiwalu Kubínska Hudobná Jeseň na Słowacji, w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, w którym mieści się Archiwum Kompozytorów Polskich, w Bibliotece Polskiej w Paryżu oraz w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Płyta ta wydana jest przez Wydawnictwo Polskie Radio.
Kompozycje skrzypcowe zebrane w tym programie w szczególny sposób podkreślają polski charakter m.in. poprzez oparcie ich na polskim folklorze. W niektórych można znaleźć wręcz cytaty polskich melodii ludowych zaczerpniętych ze zbiorów Oskara Kolberga. Dzieła Grażyny Bacewicz to impresjonistyczny Witraż, napisany pod wyraźnym wpływem Karola Szymanowskiego oraz dwa niezwykle żywiołowe tańce. Taniec z baletu Pieśń o ziemi Romana Palestra jest inspirowany Tańcem z baletu Harnasie Karola Szymanowskiego. Suita polska Szymona Laksa, to utwór dedykowany Szymanowskiemu, napisany przez kompozytora wywodzącego się z rodziny żydowskiej, który spędził ponad dwa lata w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, gdzie został wcielony do obozowej orkiestry. Od niechybnej śmierci uratowała go właśnie muzyka. Jego piękne trzyczęściowe dzieło jest na wskroś przepełnione polskimi motywami ludowymi. Kompozycje Romualda Twardowskego i Juliusza Łuciuka – kompozytorów jeszcze żyjących – są prawdziwymi perełkami wśród polskiej twórczości skrzypcowej. Zwłaszcza Plejady Twardowskiego, mają swoją bezpośrednią inspirację w Źródle Aretuzy Szymanowskiego. W programie koncertowym do utworów, znajdujących się na płycie dołączyliśmy pieśni z niezwykłego cyklu pieśni Karola Szymanowskiego – Słopiewnie z oryginalnym, stylizowanym jakby na „prasłowiański” tekstem Juliana Tuwima, w których kompozytor podjął próbę skrystalizowania i artystycznego uogólnienia jakichś prapolskich, “rasowych” – jak mówił – pierwiastków w muzyce.